VI Niedziela Wielkiego Postu, Niedziela Palmowa

1.  Przeżywamy Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej. W związku ze wzrostem zachorowań ustalono nowe limity osób uczestniczących w nabożeństwach. Uwzględniając powierzchnię zabudowy naszego kościoła, biorąc pod uwagę dolny i górny kościół oraz chór i taras zewnętrzny, jednorazowo we mszy świętej może uczestniczyć 90 osób. W związku z tym prosimy o zachowanie maksimum ostrożności dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

2.  Nabożeństwo Gorzkich Żali dziś po mszy świętej o godzinie 12:00 oraz o godzinie 16:00. Po południowych Gorzkich Żalach rozstrzygnięcie konkursu Palm.

3.  Przed nami Wielki Tydzień Męki Pańskiej oraz uroczyste Triduum Paschalne, którego obchód jest sercem roku liturgicznego i źródłem wszelkich innych celebracji liturgicznych dlatego nie będzie nabożeństw zwyczajowo towarzyszących obchodom pierwszego czwartku, piątku i pierwszej soboty miesiąca, z którymi się ono zbiega. Zachęcamy jednak do indywidualnego odprawienia tych nabożeństw. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie nieczynna.

4.  Spowiedź święta dla tych, którzy z takiej możliwości jeszcze nie skorzystali w poniedziałek, wtorek i środę rano od godziny 6;00 do 9:00, po południu od 15:00 do 17:00.

5.  Do chorych udamy się we wtorek od godziny 9:00. Prosimy o zgłaszanie osób nie wykazujących objawów zakażenia koronawirusem, abyśmy nie narażali pozostałych wiernych.

6.  Również we wtorek od godziny 13:00 wydawane będą paczki z pomocą świąteczną dla osób chorych, samotnych i potrzebujących wsparcia.

7.  W Wielki Czwartek będzie sprawowana tylko jedna msza święta wieczorem o godzinie 18:00, tj. Msza Wieczerzy Pańskiej. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godziny 22:00.

8.  W Wielki Piątek Kościół nie celebruje mszy świętej. Adoracja w Ciemnicy od godziny 6:00 do wieczornego nabożeństwa o godzinie 18:00. Droga Krzyżowa będzie celebrowana w godzinach przedpołudniowych o 8:00, 10:00 i 12:00 oraz po południu o godzinie 17:00. O godzinie 18:00 obrzędy liturgii Wielkiego Piątku a po nich przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali, adoracja krzyża wyłącznie przez głęboki skłon oraz adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 24:00. Ofiary zbierane przy okazji adoracji krzyża i przy grobie Pańskim przeznaczone będą na miejsca kultu w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje wszystkich wiernych abstynencja od pokarmów mięsnych i post ścisły. Tradycyjnie od pokarmów mięsnych powstrzymujemy się aż do rezurekcji Zmartwychwstania Pańskiego.

9.  W Wielką Sobotę adoracja od godziny 6:00. Poświecenie pokarmów na stół wielkanocny co pół godziny, począwszy od godziny 8:00 do godziny 12:00. Prosimy wszystkich uczestniczących o przyniesienie na wieczorną liturgię Wielkiej Soboty o godzinie 18:00 paschalików lub świec.

10.  Rezurekcja będzie celebrowana w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6:00. Nie będzie mszy świętej o godzinie 7:30. Natomiast dla umożliwienia większej liczbie wiernych uczestnictwa w Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego msze święte będą wówczas sprawowane co godzinę od godziny 8:00 do godziny 13:00 oraz po południu o godzinie 16:00 i 17:00. W związku z tym ulegną zmianie godziny sprawowania zamówionych intencji mszalnych. Aktualny plan sprawowania mszy świętych w poszczególnych intencjach zamieszczony jest na naszej nowej stronie parafialnej: parafia-sowliny.pl oraz w gablocie parafialnej i biuletynie. Transmisja wszystkich nabożeństw będzie również dostępna na naszej nowej stronie parafialnej, która już funkcjonuje i jest rozbudowywana.

11.  W Poniedziałek Wielkanocny msze święte będą sprawowane według zwykłego porządku niedzielnego.

12.  Bóg zapłać ofiarodawcom:
• Państwu Bogumile i Czesławowi Iwanom za przekazanie 5 000zł na zakup nowego gongu, dwóch par dzwonków oraz nowego kociołka na wodę święconą.
• Fundatorom nagród w konkursie Palm: Panu Burmistrzowi Limanowej Władysławowi Biedzie oraz Wójtowi Gminy panu Janowi Skrzekutowi za przekazanie odpowiednio 500 oraz 300zł; Państwu Marcie i Markowi Bednarczykom, którzy przekazali piłki i akcesoria sportowe; panu Zbigniewowi Grochotowi za albumy „Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej” oraz Osobie, która anonimowo przekazała 100zł
• Kołu koronkowemu p. Elżbiety Knapik za ofiarę w wysokości 200zł na cele parafialne.
• Anonimowym ofiarodawcom, którzy na chodnik od ronda w kierunku kościoła przekazali 1 000zł.
• Trojgu osobom, które w sumie przekazały na cele parafialne 400zł.
• oraz pięciu osobom, które na konto parafialne wpłaciły w sumie 920zł.
To niezwykłe zaangażowanie wszystkich Państwa świadczy zarówno o wielkiej wrażliwości i akceptacji wobec podejmowanych działań, żywotności naszej wspólnoty parafialnej, jak i budzi nasze najwyższe uznanie i wdzięczność. Bóg zapłać wszystkim Państwu!

13.  Dziękujemy Mieszkańcom Słopnic cz. I za posprzątanie kościoła, umycie tarasu i schodów zewnętrznych, jak i wykonanego niedawno chodnika od ronda w kierunku kościoła, z ziemi po wykonanych robotach mających na celu przeniesienie elektrycznej latarni z chodnika. Dziękujemy również za złożoną ofiarę na cele parafialne w wysokości 200zł. Msza święta w ich intencji będzie sprawowana 25 maja o godzinie 7:00. O posprzątanie i przygotowanie naszej świątyni do obchodów Świąt Wielkanocnych prosimy Mieszkańców Słopnic część II i Zamieścia.

14.  Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, baranków wielkanocnych oraz paschalików, a także obrazów św. Józefa.

15.  W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Stanisława Winiewska oraz śp. Jan Jabłoński. Terminy ich pogrzebów zostaną dopiero ustalone. Polećmy ich nieśmiertelne dusze Bożemu miłosierdziu: Dobry Jezu a nasz Panie…